Patlamadan Korunma Dokümanları

Patlamadan Korunma Dökümanı Nedir? | Patlamadan Korunma Dökümanı Nasıl Hazırlanır?

patlama
4857 sayılı İş Kanunu'nun 78.maddesine istinaden çıkarılan Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmeliğin 10. maddesi gereğince patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerin risklerinin değerlendirilmesi, kontrol önlemlerinin tanımlanması, planlanması ve gerçekleştirilmesi amacı ile hazırlanan dökümantasyondur.

Patlamadan Korunma Dökümanı Hazırlayan Firmalar

Günümüzde insan hayatını kolaylaştırmak için birçok firma çalışmaktadır. Bu firmalar arasında tehlikeli işlerde çalışan firmalarda bulunmaktadır. Bu firmalar patlayıcı ve tehlikeli madde benzeri insan sağlığını ve hayatını etkileyen ürünler üretmektedirler.

Patlamadan Korunma Dökümanı

Bu sektörlerdeki firmalarda çalışan personellerin son derece profesyonel hareket etmelidirler. Her hangi bir acil durumda işletme içerisindeki personel nasıl hareket edeceğini bilmeli ve buna göre hareket etmelidirler. Aksi takdirde can ve mal kayıpları yaşanılması kaçınılmaz olacaktır.

Patlamalar ve İş Güvenliği

İşte bu tür can ve mal kaybı gibi olayların yaşanmaması için, işletmeler de patlamadan korunma dokümanı hazırlanılması ve uygulanması gerekmektedir. Patlamadan korunma dokümanı, işletme içinde veya çevresinde bulunan personel ve iş makinalarının her hangi bir patlama meydana gelmemesi için veya meydana geldiği anda yapılması gerekenleri belirten belgelerdir.

Patlamadan Korunma Dökümanı Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde birçok işyeri birbirinden farklı sektörlerde faaliyet göstermektedir. İşte bu iş yerlerinde yanıcı kimyasal maddelerin herhangi bir tutuşturucu madde ile teması halinde meydana çıkabilecek sorunlar iş yerinde çalışan personel ve işverene çok kötü sonuçlar doğurmaktadır. Kimyasal patlamalar sonunda can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Bu da işletmede çalışan personel ve işletme sahibine maddi ve manevi zararlar vermektedir. İşte bu tür patlamalarda ne yapılması gerektiği ve nasıl hareket edilmesi gerektiğini gösteren belgelere patlamadan korunma dokümanı denir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Patlamadan korunma dokümanı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken esas konular sırasıyla şöyledir; Patlayıcı ortam oluşabilecek sektörlerde çalışan personelin, çalıştığı ortamda bulunması gereken koruyucu giysiler ve araç gereçler en ince ayrıntısına kadar incelenmesi,İşveren ve o bölümde çalışan personelin bilgilendirilmesi,İşletme içerisinde meydana gelebilecek kazaların incelenmesi, Oluşan problemler esnasında yapılabilecek en mantıklı hareketlerin gösterilmesidir. Günümüzde faaliyet gösteren tüm firmaların patlamadan korunma dokümanı bulundurmaları zorunlu hale getirilmiştir.

 

URFA UZMAN OSGB LTD.ŞTİ.

Adres

: Merkez Mah.Kazım Karabekir Blv. No:14/12

Telefon : +90 414 347 05 04
Faks : +90 414 347 05 04
E-Posta : info@urfauzmanosgb.com

E-POSTA ABONELİĞİ

URFA UZMAN OSGB yeniliklerinden haberdar olmak için lütfen e-posta adresinizi giriniz
  • Facebook
  • Twitter

© 2014 URFA UZMAN OSGB Her Hakkı Saklıdır. | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Site Haritası

seo