Risk Analizi

Risk Analizi Nedir? | Risk Analizi Örnekleri | Risk Analizi Uygulamaları

is-guvenligi-2İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan riskleri analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol altına alınması amacıyla yapılan çalışmaların bütünüdür.

Risk Analizi Hizmetleri

Günümüzde her sektörde farklı üretim yapan bir çok ticari firma ve işletme mevcuttur. Bu firmalarda çalışan personelin çalıştığı ortamdan dolayı yakalanacağı sağlık problemlerinin tümünün incelenmesi durumuna risk analizi denilmektedir. Bu analiz sonucunda gerekli önlemler alınarak çeşitli alanlarda üretim yapan firmalarda çalışan personelin sağlığı güvence altına alınmaktadır. Bu çalışmalar sayesinde çoğu işçi de daha kaliteli ve verimli çalışmaktadır.

Risk Analizi 

Çalışanlar bulundukları bölümdeki riskler dolayısı ile sağlık yönünden sıkıntılar çekmekte ve işinde verimli bir performans sergileyememektedir. İşte risk analizi ve değerlendirmesi bu noktada devreye girmektedir. Günümüzde artık işverenler; işyerlerinde risklerin ortadan kaldırılması için risk analizi ve değerlendirmesi yaptırmakla yükümlüdür.

İşverenler bu analiz sayesinde işyerinde riskli bölgelerde çalışan personelinin kişisel koruyucu donanımları ihtiyacını karşılamaktadır. 

RİSK ANALİZİ VE DEGERLENDİRMESİNİN ŞİRKETLERE YARAR

01 Meydana gelebilecek her hangi bir tehlikeyi önceden görebilmek

02 İstenmeyen durumların önlenmesini sağlamak

03 Can ve Mal kaybını engellemek

04 Tüm dünya tarafından bilinen tescilli bir firma haline gelmek

05 Daha sağlıklı ve güvenilir ortamlarda çalışmayı sağlamak

06 Personelin moralini yüksek tutarak verimliği arttırmak

07 Sorumlulukların ve görevlerin tüm personel tarafından bilinmesini sağlamak

08 Sorumlulukların ve görevlerin tüm personel tarafından bilinmesini sağlamak

 
Risk analizi ve değerlendirmesi sunduğu bu yararlar sayesinde firmalar tam teşekküllü bir hale gelmektedirler. Eğer personelinizde son derece kaliteli bir verim almak istiyorsanız Risk Analizi ve değerlendirmesi programını kullanmalısınız.

Risk Analizi Yaptırmamanın Cezaları

Risk Analizi yaptırmamanın cezası 10’uncu maddesinin birinci fıkrasına göre 3.000 TL, aykırılığın devamı halinde her ay 4.500.-TL çalışanlara eğitim verme yükümlülüğüne uymayanlara ise her çalışan için 1.087 TL idari para cezası uygulanacağı kanunda açıkça belirtilmiş.

Risk Değerlendirmesi

İşverenlerin kafası bu konuda iyice karıştı özellikle 1-9 arası işçi çalıştıran işyerleri ‘‘Ne de olsa 2014 Temmuz ayında İş Sağlığı Güvenliği Kanunu kapsamına gireceğim şu anda bir şey yapmama gerek yok’’ diye düşündüğünden kendilerini büyük cezalar beklemektedir.

 

URFA UZMAN OSGB LTD.ŞTİ.

Adres

: Merkez Mah.Kazım Karabekir Blv. No:14/12

Telefon : +90 414 347 05 04
Faks : +90 414 347 05 04
E-Posta : info@urfauzmanosgb.com

E-POSTA ABONELİĞİ

URFA UZMAN OSGB yeniliklerinden haberdar olmak için lütfen e-posta adresinizi giriniz
  • Facebook
  • Twitter

© 2014 URFA UZMAN OSGB Her Hakkı Saklıdır. | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Site Haritası

seo